Projektek
2023-1-HU01-KA122-VET-000147757
Szakmai gyakorlat külföldön élelmiszeripar és mezőgazdaság ágazatban
Rövid futamidejű mobilitási projektek a szakképzési szektorban
Időszak: 2023.06.01- 2024.11.30.
Pályázatkezelő: Tempus Közalapítvány
Teljes támogatási összeg: 78 600 euro (visszatérítés mentes támogatás)
Főpályázó: DÉLI AGRÁRSZAKKÉPZÉSI CENTRUM – SZEKSZÁRD
A PROJEKTBEN RÉSZTVEVŐ ISKOLÁK:
DÉLI ASZC BERECZKI MÁTÉ MEZŐGAZDASÁGI TECHNIKUM, SZAKKÉPZŐ ISKOLA ÉS KOLLÉGIUM – BAJA
-10 fő tanuló (kertész, mg. gépésztechnikus)
DÉLI ASZC KINIZSI PÁL ÉLELMISZERIPARI TECHNIKUM, SZAKKÉPZŐ ISKOLA– KAPOSVÁR
-10 fő tanuló (pék-cukrász, sütő- és cukrászipari technikus, édességkészítő)
DÉLI ASZC KOCSIS PÁL MEZŐGAZDASÁGI TECHNIKUM, SZAKKÉPZŐ ISKOLA ÉS KOLLÉGIUM – KECSKEMÉT
-10 fő tanuló (kertész, kertésztechnikus, parkgondozó)
Háttér
A Déli Agrárszakképzési Centrum 2020. július 1-vel jött létre, jelenleg 10 szakképzést folytató intézményt foglal magába. Az intézmények Baranya, Bács-Kiskun, Somogy és Tolna megyékben találhatók, valamennyien az Agrárminisztérium által fenntartott iskolák.
A szakképzési feladatokat ellátó intézmények egyéniarculatukat, hagyományaikat megőrizvevégzik oktató munkájukat. A Centrum intézményei évtizedek óta meghatározó szerepet töltenek be megyéikben, fontos szerepet játszanak az agrárszakemberek utánpótlásában.
Az intézmények élelmiszeripar, környezetvédelem és vízügy, mezőgazdaság és erdészet, rendészet és közszolgálat, és sport ágazatokhoz tartozó szakmacsoportokban folytatnak képzést.
A képzéstechnikumi és szakképzőiskolai szinten valósulmeg.
Jelen pályázatban a rövid futamidejű mobilitási programot a centrum 3 iskolájának bevonásával és a centrumintézmény koordinálásával fog megvalósulni.
Célkitűzések
A tanulók szakmai és nyelvi kompetenciájának fejlesztése, munkaerőpiaci esélyeik javítása a külföldi szakmai gyakorlatának teljesítése által
Megvalósítás
1) tanulók -rövid távú tanulási célú mobilitása - szakmai gyakorlata Portugáliában -
30 fő tanuló +4 fő kísérőtanár
2023.09.23-2023.10.14. Barcelos
Eredmények
1.
A projektben 20 tanuló vett részt a mezőgazdaság és erdészet ágazatból, kertész, kertésztechnikus, mezőgazdasági gépész és gépésztechnikus. Portugáliai mezőgazdasági családi vállalkozásoknál, önkormányzati vállaltoknál teljesítették a gyakorlatot. A tanulók megismerték a vállalkozások, cégek működését, fő profilját, munkatársakat és munkakultúrát. Képessé váltak idegennyelvi környezetben a szakmai munkavégzésre. Megismerték a vállalkozások technikai felszereltségét, eszközök, gépek használatát. A tanulók 3-5 eszköz és/vagy technológia leírását elkészítették a munkanaplóban.
A szakmai gyakorlaton szerzett tapasztalatok növelték a munkaerőpiaci esélyeiket. Erősítették önbizalmukat, betekintést nyertek a portugáliai munkaerőpiac elvárásira, amelyeket össze tudtak hasonlítani a magyar viszonyokkal.
Kiléptek az európai színtérre, értelmezhetővé váltak számukra az európai értékek, közelebb kerültek az európai polgár gondolatához.
2.
A projektben 10 tanuló vett részt élelmiszeripar ágazati képzésből: pék, cukrász, sütő- és cukrászipari technikus, édességkészítő. 10 tanuló megismerték a portugál édesipari termékeket, eljárásokat, gépeket, eszközöket, recepteket. Megtanulták 5 recept elkészítését. Képessé váltak idegennyelvi környezetben munkát végezni. Megismerték a portugál pék és cukrászati üzemek működését, kínálati portfólióját, alapanyagok tárolási és felhasználási módját. Megismerték a cukrászipari termékek elkészítési módját, a gyártás során használt eszközöket, gépeket. Beilleszkedtek egy munkaközösségbe, kapcsolatot alakítottak ki a munkatársakkal, megismerték az adott vállalat munkakultúráját, mely tapasztalatok növelték munkaerőpiaci esélyeiket.
3.
A projektben 30 fő mezőgazdaság és élelmiszeripar ágazati szakmai képzésben résztvevő tanuló nyelvi és kommunikációs kompetenciája fejlődött. A tanuló 25 új szakmai kifejezést megtanultak. Képessé váltak mindennapi és szakmai környezetben idegennyelven beszélni, tapasztalatot gyűjtöttek más nemzetiségű tanulókkal, munkatársakkal való kommunikációs helyzetekről. Megismertek más kultúrákat, elfogadóbbá, nyitottabbá váltak az európai értékek megismerésére, Európa nyújtotta lehetőségek hasznosságára. A nyelvi tudás fejlesztése által javultak az elhelyezkedés esélyei belföldön és külföldön is.
A bevont intézmények tapasztalatot szereztek a tanulási célú mobilitások szervezésében, bővülnek nemzetközi kapcsolataik.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Szakmai gyakorlat Portugáliában erdész és mezőgazdasági gépész tanulóknak
Szakmai gyakorlat Portugáliában a Széchenyiben.
Erdélyi Tamás
Szakmai gyakorlat Portugáliában kertész tanulóknak
Szakmai gyakorlat Portugáliában a Bereczkiben.
Erdélyi Tamás
Szakmai gyakorlat Portugáliában pék-cukrász, édességkészítő tanulóknak
Szakmai gyakorlat Portugáliában a Kinizsiben.
Erdélyi Tamás